În capitală are loc cel de-al cincilea Maraton Internațional Chișinău

Astăzi, 29 septembrie, la Chișinău se desfășoară cel mai de amploare eveniment sportiv al anului – cea de-a cincea ediție aniversară a „Maratonului Internațional Chișinău”. Participanții deja se adună în PMAN, se pregătesc și așteaptă anunțarea startului competiției.

29 septembrie, 04:551130
În PMAN vor fi pregătite 120 kg de paste

Astăzi, între orele 17:00 și 19:00, pe teritoriul Food Zone by Radler, va avea loc un eveniment culinar tradițional pentru participanții la „Chișinău Marathon” – „Pasta Party by Linella”.

28 septembrie, 11:471120
17 iulie, 12:35516

Alexandra Emilianov a obținut argintul la Europenele Under 23

Alexandra Emilianov a cucerit medalia de argint la Campionatul European Under 23, care s-a desfășurat în Suedia. Atleta de 19 ani a concurat la proba aruncarea discului și a înregistrat rezultatul 57.30 metri.

Primul loc a fost ocupat de croata Marija Tolj (62.76 metri), în timp ce germana Annina Brandenburg s-a clasat pe locul 3 (56.52 metri).

Pentru Alexandra urmează Campionatul European pe echipe din Macedonia și Campionatul Mondial din Qatar.