loading...

În capitală are loc cel de-al cincilea Maraton Internațional Chișinău

Astăzi, 29 septembrie, la Chișinău se desfășoară cel mai de amploare eveniment sportiv al anului – cea de-a cincea ediție aniversară a „Maratonului Internațional Chișinău”. Participanții deja se adună în PMAN, se pregătesc și așteaptă anunțarea startului competiției.

29 septembrie, 04:55820
Urmăriți maratonul LIVE

Duminică, 29 septembrie, în Piața Marii Adunări Naționale se va desfășura cea de-a cincea ediție aniversară a „Maratonului Internațional Chișinău”. Mult așteptatul festival sportiv va reuni mii de sportivi din toate colțurile lumii, care urmează să-și depășească distanțele și să concureze pentru titlul de cel mai rapid alergător. Competiția va putea fi urmărită live pe pagina oficială „Chișinău Marathon” de pe Facebook.

27 septembrie, 16:00940
20 iunie, 08:24132

Ukrainian Junior Open: Aliya Abbas și Anastasia Bozova, în sferturi de finală

Reprezentantele echipei U14 din Moldova, Aliya Abbas și Anastasia Bozova, s-au calificat în sferturile probei de simplu a turneului european ”Ukrainian Junior Open”. Aliya Abbas a ajuns în sferturi și la dublu.

Echipele de jucători de tenis din țara noastră participă la turneele europene în cadrul grantului pentru dezvoltarea categoriilor U12 și U14 oferit de Federația Națională de Tenis din Moldova.


U14: Simplu, masculin

R1: Ilie Cazac - Artyom Khuda (UKR) 7:5 2:6 4:6
R1: Anton Goncear - Vitalyi Horovoy (UKR) 1:6 4:6

U14: Simplu, feminin

QF: [8] Aliya Abbas - [3] Zuzanna Bednarz (POL)

QF:[5] Anastasia Bozova -[1] Petra Marcinko (CRO) 
R3: [8] Aliya Abbas - Kateryna Kryuchkova (UKR) 6:2 6:0
R3: [5] Anastasia Bozova - Veronika Zarovna (UKR) 6:2 6:1
R2: [8] Aliya Abbas - Grete Gull (EST) 6:2 6:4
R2: [5] Anastasia Bozova - Alina Mokrynska (UKR) 6:4 7:5
R1: [5] Anastasia Bozova - Anastasiia Dubrovska (UKR) 6:0 6:2
R1: [16] Anghelina Mocanu - Yeseniia Ovcharova (UKR) 2:6 1:6
R1: [8] Aliya Abbas - Alisa Zamkova (UKR) 6:2 6:4

U14: Dublu, masculin

R2: Ilie Cazac / Glib Sekachov (UKR) - Andriy Poritskyy (UKR) / David Schwarc (SVK) 0:6 4:6
R1: Ilie Cazac / Glib Sekachov (UKR) - Sviatoslav Koliadynskyi / Vladyslav Kostenko (UKR) 6:1 6:7(5) 10-5
R1: Anton Goncear / Alexandre Lacote (FRA) - Maksym Kalabishka / Artem Starzhegorodhsky (UKR) 3:6 3:6

U14: Dublu, feminin

QF: [1] Aliya Abbas / Carla Fity (FRA) - [7] Yeseniia Ovcharova / Sofiia Paladi (UKR)
R2: [1] Aliya Abbas / Carla Fity (FRA) - Anastasiia Dzoz / Nataliia Dzoz (UKR) 6:3 6:1
R1: Anghelina Mocanu / Hatshepsut Assanova (KAZ) - Anastasiia Dzoz / Nataliia Dzoz (UKR) 5:7 2:6

La același turneu mai evoluează jucători moldoveni din categoria de vârstă U16.


U16: Simplu, masculin


R1: [Q] Mazim Cazac - German Samofalov (UKR) 4:6 1:6
Q2: [1] Maxim Cazac - [15] Pavlo Rezoglazov (UKR) 6:2 6:2
Q2: [3] Mihail Brovinschi - Daniil Soboliev (UKR) 4:6 1:6

U16: Simplu, feminin

R1: Vlada Haețcaia - Elena Grekul (UKR) 3:6 4:6
R1: [Q] Iulia Gherman - Mariya Dolzhenko (UKR) 7:6 1:6 6:7
Q2: [1] Iulia Gherman - Anastasiia Lipova (UKR) 6:4 6:2  

U16: Dublu, masculin

R1: Mihail Brovinschi / Maxim Cazac - Nazar Fedoryshyn / Oleksiy Kalynyuk 2:6 0:6


U16: Dublu, feminin

QF: Iulia Gherman / Dana Baidaulet (KAZ) - Emilija Tverizonaite (LTU) / Anastasiya Zholdakova (UKR) 2:6 2:6
R1: Iulia Gherman / Dana Baidaulet (KAZ) - Veronika Poliakova / Myroslava Zelenchuk (UKR) 6:2 6:1

sursa FNTM.md
0
Noutați asemănătoare