








![]()
Cercetătorii din Arabia Saudită au descoperit recent, în Oman, o nouă specie de furnici din genul Meranoplus, pe care profesorul universitar Mosta Sharaf a botezat-o Meranoplus mosalahi, după numele atacantului egiptean al lui Liverpool.
Decizia profesorului saudit se explică prin pasiunea acestuia pentru fotbal. Mosta Sharaf este un fan pătimaș al lui Liverpool, iar jucătorul lui favorit este Mohamed Salah. „Dedicăm această specie lui Mohamed Salah, clubului Liverpool și naționalei de fotbal a Egiptului”, a explicat specialistul în revista științifică «PeerJ».
Exemplare din noua specie de furnici botezată Meranoplus mosalahi pot fi văzute în Muzeul Lumii din Liverpool, în muzeul Universității Regele Saud din Ryad și Academia Californiană de Științe din San Francisco.
![]()