








![]()
Al doilea sportiv din Rusia a fost testat pozitiv la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang, în urma unui control antidoping. Cazul vine ca o lovitură majoră pentru speranţele unei naţiuni de a-şi recâştiga statutul olimpic şi a trage linie după câţiva ani cu multe scandaluri de dopaj, informează Reuters.
Nadezhda Sergeeva, componentă a echipajul feminin de bob, a fost testată pozitiv pe 18 februarie, la numai 5 zile după ce la un alt control a avut un rezultat negativ. "La 13 februarie, eşantionul ei a fost curat. Echipa medicală a echipei nu a prescripţionat medicamentul sportivului", a declarat Federaţia de specialitate.
Acest nou caz de dopaj vine la câteva zile după ce Alexandru Krushelnitsky, medaliat cu bronz în proba de mixt la curling, a fost depistat pozitiv. De altfel, sportivul a şi returnat medalia după ce a utilizat meldonium.
După cazul sportivului medaliat cu bronz, Rusia încă avea speranţe că forul suprem - Comitetul Olimpic Internaţional - îi va ridica suspendarea, mai ales că meldoniumul ar oferi puţine beneficii în curling. După acest nou test pozitiv al sportivei Nadezhda Sergeeva, lucrurile s-au complicat foarte tare, mai precizează Reuters.
Vestea noului caz de dopaj a venit la câteva ore după ce Alina Zagitova a câştigat prima medalie de aur a Rusiei la JO de la PyeoingChang, este adevărat sub un steag neutru.